• انیمیشنی تاثیرگذار در خصوص نقاشی کودکان
  / / film

  انیمیشنی تاثیرگذار در خصوص نقاشی کودکان

 • 2 رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی
  / /

  رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی :

  (قسمت دوم)

  چهار ماهگی
  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  صداهایی از خود درمی‌آورد تا توجه شما را جلب کند. لبخند می‌زند، قهقهه می‌زند، فریاد می‌زند و صداهایی مانند حرف زدن از خود درمی‌آورد. زمانی که صحبت می‌کنید به دهان شما خیره می‌شود. برای گرسنگی، خستگی یا درد، گریه‌های متفاوتی دارد.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  می‌تواند از جلو به عقب بچرخد. می‌تواند دست خود را دراز کند و اشیا را بردارد. معمولاً با دو دست خود اسباب بازی‌هایش را می‌گیرد و در دهانش می‌گذارد. زمانی که نشسته است به خوبی گردن خود را کنترل می‌کند. زمانی که روی شکم خوابیده است با بازوی خود سر و سینه‌اش را بالا نگه می‌دارد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  زمانی که چیزی خوشایند مانند قلقلک برایش رخ می‌دهد، می‌خندد و به ابراز احساسات و قربان صدقه‌ی دیگران واکنش نشان می‌دهد. با درآوردن صداهایی مانند حرف زدن، با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. خودش را آرام می‌کند و برای مثال زمانی که گرسنه است انگشت خود را می‌مکد. زمانی که پرستار او (یا کسی که از او نگهداری می‌کند) به سمت او می‌آید ذوق‌زده می‌شود.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  به راحتی حواسش به سمت چیزهایی که در اطراف هست پرت می‌شود (برای مثال کودکی که قبلاً در هنگام شیر خوردن فقط بر روی مکیدن پستانک یا سینه‌ی مادر متمرکز بود، حالا با شنیدن کوچک‌ترین صدا سرش را برمی‌گرداند). کارهای روتین را پیش‌بینی می‌کند. (برای مثال هنگامی که روی صندلی مخصوص غذا خوردن نشانده می‌شود دیگر گریه نمی‌کند و وقتی قرار است پوشکش عوض شود خودش لگنش را می‌چرخاند). کارهایی که برایش لذت‌بخش هستند را تکرار می‌کند. برای مثال اسباب‌بازی خود را هل می‌دهد تا حرکت کند. دستان خودش را باز و بسته می‌کند و آن‌ها را امتحان می‌کند. سعی می‌کند اسباب‌بازی‌های خود را با در دست گرفتن، گذاشتن در دهان و نگاه کردن، کشف کند.

   

 • 3 رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی
  / /

  رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی :

  (قسمت سوم)

  شش ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  با لب و دهان خود صداهایی درمی‌آورد و حروفی بی‌صدایی مانند با، دا، گا را تلفظ می‌کند. شروع به درآوردن صداهایی می‌کند که مشابه حرف زدن است. اسم خودش را می‌شناسد. لغات کمی را می‌شناسد. برای جلب توجه و ابراز احساسات از صدای خود استفاده می‌کند.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  در حالت خوابیده روی شکم، می‌تواند بدن خود را با دستانش بالا ببرد و روی زمین سینه‌خیز برود و یا این که میتواند روی چهار دست و پا قرار گیرد. می‌تواند بدون کمک دیگران بنشیند. به کمک دیگران می‌تواند بایستد و در حالت ایستاده با کمک می‌تواند بدن خود را بالا و پایین ببرد. رفلکس‌های نوزادی او (مانند مشت کردن دست) کم‌کم از بین می‌روند. دستان خود را جلو می‌برد و اشیا را با انگشتان خود بلند می‌کند. می‌تواند از پشت به جلو و از جلو به پشت بچرخد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  چهره‌های آشنا را تشخیص می‌دهد و با خوشحالی به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. از صداهای بلند می‌ترسد و ممکن است گریه بیافتد. برای جلب‌توجه شما می‌خندد و زمانی که به او توجه می‌کنید واکنش نشان می‌دهد. احساسات خود مانند خوشحالی، لذت، ناراحتی و عصبانیت را نشان می‌دهد.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  برای درک بهتر از محیط خود، وسایل و اسباب‌بازی‌ها را در دهانش می‌گذارد. هر چیزی که رد اطرافش قرار دارد را می‌خواهد با دست بگیرد. به هر سمتی که بخواهد برود، بدن خود را حرکت می‌دهد (برای مثال وقتی می‌خواهد همراه شما به اتاق بیاید، دستان خود را طرف شما دراز می‌کند و به سمت شما می اید)

 • 1 رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی
  / /

  رشد نوزاد در ابعاد مختلف از یک تا شش ماهگی :

  (قسمت اول)

  یک ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  با شنیدن صدای بلند، وحشت‌زده می‌شود. به جای گریه کردن، از خود صداهایی در می‌آورد.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  مشت خود را محکم می‌بندد. دست و پاهای او در دو طرف به طور هماهنگ حرکت می‌کنند. زمانی که روی شکم می‌خوابد، گردن خود را کمی بالا می‌گیرد.
  رشد احساسی و اجتماعی
  صدای مادر خود را می‌شناسد. زمانی که ناراحت است، به صدا، ابراز محبت و در آغوش گرفتن پدر و مادر پاسخ می‌دهد. با شنیدن صدای خوشایند مثل موسیقی هوشیار می‌شود.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  به شیئی که در روبه‌روی او قرار دارد زل می‌زند خصوصاً اگر رنگ آن روشن باشد. چهره‌ها را دنبال می‌کند.


  دو ماهگی

  مهارت‌های ارتباطی و زبانی
  گریه‌های او حالت‌های مشخص‌تری دارند و نشان‌دهنده گرسنگی، درد یا خستگی هستند. قان و قون می‌کند و به صدای مادر پاسخ می‌دهد (اصطلاحاً آقون می‌گوید) زمانی که با او بازی کنید، با او حرف بزنید یا به او لبخند بزنید، واکنش نشان می‌دهد. توجهش به شخصی که صحبت می‌کند جذب می‌شود.
  رشد فیزیکی و حرکتی
  زمانی که روی شکم خوابیده است می‌تواند سر خود را بالا بگیرد و حتی ممکن است با فشار بازوهای خود بدن خود را بالاتر ببرد. زمانی که به حالت نشسته قرار می‌گیرد به خوبی می‌تواند سر خود را کنترل کند. رفلکس‌های نوزادی مانند رفلکس مورو (رفلکس هراس) به تدریج محو می‌شوند. در نیمی از موارد مشت او دیگر بسته نیست.
  رشد احساسی و اجتماعی
  خودش را مثلاً با قرار دادن مشتش در دهانش، آرام می‌کند. زمانی که پدر و مادرش در نزدیکی او هستند، سعی می‌کند به آن‌ها نگاه کنید. زمانی که خوشحال است می‌خندد.
  مهارت‌های ادراکی (فکر کردن و یادگیری)
  زمانی که در حال بازی هستید، در صورتی که حوصله‌اش سر برود با گریه کردن به شما نشان می‌دهد تا صحنه بازی را عوض کنید یا فعالیت جدیدی را شروع کنید. نسبت به تمامی صداهای اطراف خود هوشیار است. بر روی چهره‌ها تمرکز می‌کند و اشیای در حال حرکت را دنبال می‌کند.


 • ما الگوی رفتارهای فرزندمان هستیم
  / / film

  ما الگوی رفتارهای فرزندمان هستیم

 • دنیای اوتیسم در کودکان
  / / film

  دنیای اوتیسم در کودکان

 • روز المر
  / / film

  روز المر

  دیوید مک‌کی درباره خلق «المر فیل رنگارنگ» در گفت‌وگو با نشریه گاردین گفته است: روزی همراه همسرم و دخترم در پیاده‌رو می‌رفتیم. دختر من به سبب این‌که مادرش یک زن امریکایی – افریقایی تبار است، رنگ پوست تیره‌ای دارد. در این هنگام از آن سوی خیابان پسرکی که همراه خانواده‌اش بود، فریاد زد: کاکاسیاهه! فکر کردم او دخترم را به این لحن شرم‌آور صدا می‌زند. چیزی در من شکل گرفت و آن داستان «المر فیل رنگارنگ بود. » المر در جامعه‌ای آفریده شد که ادعای مدارا دارد؛ اما حقیقت ماجرا چیز دیگری است. هنوز هم در کشورهایی که پیشرفته نامیده می‌شوند، مردم به سبب تفاوت در رنگ پوست و نژادشان کوچک شمرده می‌شوند. در حقیقت المر برآمده از جامعه‌ای بود که خود را رنگارنگ می‌دانست، اما تک‌رنگ بود و تنها رنگ خاکستری را به رسمیت می‌شناخت.

  از آن پس المر نمادی از پذیرش دیگری یا رنگارنگ بودن مردم از جنبه نژادی، فکری، ظاهر و قیافه و تفاوت‌ها در کودکان با نیازهای ویژه شد. این نکته به‌ویژه برای جامعه ما درس‌های فراوانی دارد. گاهی کودکانی هستند که با دیدن یک کودک با نیازهای ویژه مانند یک کودک سندرم دوان بدون این‌که خودآگاه باشند، واژه‌های نامناسبی درباره او به کار می‌برند. یا این‌که کودکی از خطه جنوب ایران را در شهر خود می‌بینند و او را مخاطب سخنان ناگوار قرار می‌دهند، چون رنگ پوستش تیره است و به احتمال فارسی هم سخن نمی‌گوید. گاهی کودکی به زبان فارسی سخن می‌گوید، اما به زبان فارسی تهرانی سخن نمی‌گوید، کودکانی که زبان و لهجه‌شان با این کودک تفاوت دارد، او را مسخره می‌کنند. بسیار دیده می‌شود که کودکان، کودکی را به سبب وضع و قیافه‌اش دست می‌اندازند؛ مانند این‌که کودکی به سبب تفاوت نژادی چشمان ریز دارد و او را چنان خطاب می‌کنند که انگار از سیاره دیگری به زمین آمده است. برای این‌که ما تفاوت‌ها را بپذیریم، باید که به کودکانمان به‌درستی آموزش دهیم که زندگی و طبیعت سرشار از تفاوت‌ها و رنگ‌ها است. هر رنگی در جای خود نیکو است.

  روز المر را ترویج کنیم برای این‌که تفاوت‌ها تنها در نژاد نیست، بلکه در زبان، لهجه، پوشاک و پوشش نیز هست. در ظاهرمان با هم متفاوت هستیم. این‌گونه است که جامعه مدارا و تحمل دیگری را می‌آموزد.

  هدف از اختصاص دادن یک روز جهانی با این نام، آموزش این نکته به کودکان است که: به تفاوت ها احترام بگذراند و دیگران را با هرنوع پوشش ،ظاهر،رنگ،نژاد،زبان و عقیده ای که دارند بپذیرند و دوستشان بدارند

 • درباره اوتیسم بیشتر بدانیم
  / / film

  درباره اوتیسم بیشتر بدانیم

 • اوتیسم چیست و علائم آن کدامند
  / / film

  اوتیسم چیست و علائم آن کدامند

 • دنیای شگفت انگیز اوتیسم
  / / film

  دنیای شگفت انگیز اوتیسم

  انیمیشنی کوتاه و اثرگذار درباره اتیسم

 • مجموعه کتاب‌های آموزشی کودکان پیش از دبستان
  / /

  مجموعه کتاب‌های آموزشی کودکان پیش از دبستان


  کتاب‌های اَشکال، ارتباط، مفاهیم و شباهت و اختلاف‌‌، مجموعه‌ای است در بر گیرنده از آموزش‌های پیش از دبستان که توسط مهناز آرین فرد گردآوری شده است.

 • آشنایی با شیوه آموزش به کودکان در ژاپن
  / /

  آشنایی با شیوه آموزش به کودکان در ژاپن


  در کتاب ببخش اما فراموش مکن٬ نوشته مهناز آرین فرد، با شیوه آموزش کودکان در ژاپن آشنا می‌شویم.

 • سکوت اجباری لکنت زبان می‌آورد
  / /

  سکوت اجباری لکنت زبان می‌آورد


  وادار کردن کودک به سکوت، زمانی که تمایل به صحبت کردن دارد، باعث شکل‌گیری عواطف منفی می‌شود. منع غضبناک کودک از صحبت کردن هنگامی که قصد بیان مطلبی را دارد بسیار خطرناک است و حتی ممکن است او را دچار لکنت زبان کند.

 • روز جهانی کتاب کودک
  / /

  روز جهانی کتاب کودک


  روز جهانی کتاب کودک ۲ آوریل (و يا ۱۴ فروردین) به افتخار زادروز هانس کریستین اندرسن، نویسنده داستان‌های کودکان نامگذاری شده‌است.
  هر سال در این روز توسط دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) مراسم باشکوهی به مناسبت برای بزرگداشت مقام کتاب کودک و ادبیات کودک و نوجوان در کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود و مدیریت آن را این دفتر که از سال ۱۹۵۳ میلادی در سوئیس آغاز به کار کرده‌است برعهده دارد.
  مراسم این روز هر سال در یکی از کشور جهان که عضویت دارد برگزار می‌شود و این کشور پوستر و پیام روز جهانی کتاب را تهیه می‌کند.
  روز جهانی کتاب کودک از سال ۱۳۴۹ در ایران به رسمیت شناخته شده‌است و وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۵۰ روز ۱۴ فروردین هر سال را روز جهانی کتاب کودک در ایران اعلام کرد. مراسم بزرگداشت این روز هر سال در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود و ایران نیز در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲) برگزارکننده این مراسم بود.

 • پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی آگاهى رسانى اتیسم
  / /

  پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی آگاهى رسانى اتیسم


  در روز آگاهی جهانی اوتیسم بیایید نقشی در جهت تغییر برخوردها نسبت به افراد دارای اتیسم و به رسمیت شناختن حقوق آنها نسبت به مطالبه‌ی حقشان و تصمیم گیری آنها درباره‌ی زندگی‌شان مطابق با خواسته هایشان بازی کنیم. بیایید به تجدید و حک کردن عهدمان درباره‌ی رها نکردن هیچکس و اطمینان از اینکه همه‌ی مردم می‌توانند بعنوان اعضای فعال به کامیابی و صلح جهانی کمک کنند بپردازیم.
  طبق حقوقی که مجمع سازمان ملل متحد برای معلولین مدنظر قرار داده است، (برخورداری از "ظرفیت قانونی بر اساس برابری با دیگران در تمام جنبه های زندگی") افراد دارای اتیسم نیز از این نوع برابری حقوقی با سایر افراد در جامعه بهره‌مند می‌باشند.
  در راستای احقاق این حقوق و کسب آزادی در انتخاب هایشان، بیایید از دسترسی افراد دارای اتیسم به ملزومات اقامتی و حمایتی اطمینان حاصل کنیم. با دسترسی آنها به حمایتی که نیاز دارند و انتخاب آن، برای رویارویی با نقطه‌ی عطف کلیدی زندگی خود، مانند تصمیم گیری بابت مکان زندگی، فردی که میخواهند با او ازدواج و یک زندگی را بسازند، شغل دلخواه یا مدیریت کردن بخش مالی زندگی، توانمند خواهند شد.
  زمانی افراد دارای اتیسم برای ایجاد تاثیری مثبت و قوی‌تر برای آینده‌ی مشترکمان توانمند خواهند شد که از چنین امکانات برابری جهت رقم زدن سرنوشت و استقلال شخصی بهره مند شوند.
  آنتونیو گوترز

 • روز جهانی آگاهى رسانى اتیسم - 13 فروردین
  / /

  روز جهانی آگاهى رسانى اتیسم

 • دل نوشته یک مادر در مورد اوتیسم
  / /

  دل نوشته یک مادر در مورد اوتیسم


  اولين نشانه اى كه توجه من و همسرم را جلب كرد، ذهن عجيب و غريب پسرمان بود. از يك سالگى اسباب بازيهايش تنها در اعداد و حروف و اشكال هندسى خلاصه ميشد و در دو سالگى الفباى انگليسى را نه به ترتيب كه از آخر به اول روى زمين ميچيد و ما سر در نياورديم كه كى خواندن ياد گرفت. آنقدر بابت همه چيز ما را متعجب مى كرد كه هميشه به شوخى مى گفتيم كه متين پشت سرش هم چشم دارد؛ چون داشت و هنوز هم دارد. يادم مى آيد يكبار با پسرم كه دوساله هم نبود وارد يك فروشگاه شدم و او شروع به بى تابى كرد. معمولا بالاى راهروهاى طبقه بندى شده فروشگاه هاى مواد غذايى شماره هر راهرو نوشته شده است. متين حسابى مضطرب شده بود و تكرار مى كرد "سِوِن ندايه"؛ و من سر در نمى آوردم. بالاخره فهميدم كه مى گويد اينجا "7 نداره" و من سريع راهروها را مرور كردم و ديدم بعد از راهرو ٦، يك راهروي بدون شماره و بعد از آن راهروى ٨ است. داشتم از تعجب شاخ درمى آوردم كه چطور در يك نگاه اين موضوع را دريافته بود. از تصاوير سياه و سفيد مى ترسيد. خيلى طول كشيد تا ما اين موضوع را بفهميم كه چرا بعضى جاها حاضر نيست بيايد و اين همه مضطرب مى شود. حافظه غريب او هميشه ما را متعجب مى كرد. دوستى داشتيم كه با كه براى بازى با متين با انگشت و لپش صداى باز كردن تشتك نوشابه در مى آورد. متين يك سال و نيمه بود كه او از اين شهر رفت. پنج سال بعد وقتى به ديدنش رفتيم متين انگشتش را گرفت و كرد توى لپش. همه ما آن خاطره را فراموش كرده بوديم و حيرت زده شديم. خلاصه كه از اين مثالها كم در بقچه خاطراتم ندارم.
  وقتى صحبت از اوتيسم به ميان آمد، دنياى ما فرو ريخت. دكترها همه اين نشانه ها را از علائم اوتيسم مى شمردند و همه آنچه ما به آن مباهات مي كرديم به يكباره شد نشانه ناهنجارى. آنروزها من به هر در و ديوارى مى زدم تا علاج اين نام ترسناكى را كه روى پسرم چسبانده اند بيابم. همسرم به هيچ كدام از اين راهها اعتقاد نداشت؛ از دكتر نچروپات گرفته تا رژيم هاى عجيب و غريب و مكمل هاى غذايى. او اعتقاد داشت همه اين علائم مجموعه اى از ماهيت وجودى متين است. اما من همه راه ها را امتحان كردم و نهايتا به حرف همسرم رسيدم. همسرم معتقد بود كه دنياى تجارى دارد از استيطال خانواده ها جيب هايش را پر مى كند. حق با او بود. ما هر دو روزهاى بسيار سختى را پشت سر گذاشتيم، فارغ از اينكه پسرك باهوش ما در مسير خودش مشغول اكتشاف است. در اين ميان متين ما را با زاويه هاى ديگرى از زندگى آشنا كرد. خدا مى داند تا امروز با زبان بى زبانى ما را مجبور به گرفتن چه اَپ هايى كه نكرده است؛ از الفباى اوكراينى تا آموزش زبان ژاپنى و انواع و اقسام فيلترهاى تصويرى و صوتى. در مغازه اسباب بازى فروشى تنها چيزى كه توجه اش را جلب مى كند كتاب مراقبتهاى باردارى در قسمت اطفال است. هر كارتون را به چند زبان تماشا مى كند و از ما مى خواهد زيرنويسش را هم عوض كنيم. الان هم يك سال است كه به اين صورت كارتون نگاه مى كند؛ از خلال فيلترهاى مختلف.
  براى من و پدرش، متين و هرچه كه او را تعريف مى كند سمبل شگفتى است. حتى اگر دنيا بخاطر شرايط ذهنى ناشناخته اين بچه ها، نام اوتيسم را برگزيده باشد. اين نام ها واقعيت وجودى هيچ كس را تغيير نمى دهد. تنها آنها را در دسته متفاوتى از افراد معمولى قرار مى دهد و طبيعى است كه در جامعه بشرى، هميشه آنچه كه در اقليت است غيرطبيعى به حساب مى آيد. امروز نمودار رشد اوتيسم با سرعت سرسام آورى رو به صعود است و من هميشه از خودم سوأل مى كنم كه با اين اوصاف چه اتفاقى خواهد افتاد اگر در آينده اين افراد اكثريت جامعه را تشكيل دهند؟ آيا آنروز افراد غير اوتيستيك براى هماهنگ شدن با اكثريت، نياز به درمان خواهند داشت؟!

 • آشنایی با 5 بازی آپارتمانی برای کودکان
  / /

  آشنایی با 5 بازی آپارتمانی برای کودکان


  بازی کی از چی خجالت می کشد؟ (هدف: جرأت آموزی، رفع خجالت، حساسیت زدایی)قابل اجرا از ۵ سالگی: هر یک از کودکان بیان می کند که از چه چیزی یا در چه ⁣موقعیت هایی خجالت می کشد، نوع خجالت هر یک از کودکان روی تابلو نوشته و ⁣به بحث گذاشته می شود و هر کودک با توجه به نوع خجالت در موقعیت نمایشی ⁣قرار می گیرد و تشویق می شود تا با خجالت خود مبارزه و بر آن غلبه کند.


  بازی انتخاب شغل (هدف: بررسی علائق و استعدادهای کودک، آینده نگری) قابل ⁣اجرا از ۵ سالگی: کودکان می گویند که دوست دارند در آینده چه کاره شوند و ⁣درباره علت انتخاب خود و خود شغل اطلاعاتی را به کودکان دیگر می دهند. بازی دوست داشتن غذاها( هدف: تغییر ذائقه کودکان و گرایش آن ها به غذاهای مقوی) ⁣قابل ⁣اجرا از ۳ سالگی: هر یک از کودکان مطرح می کند که کدام یک از غذاها را ⁣بیشتر دوست دارد و از کدام غذا بدش می آید و یا این که آن غذا را نمی خورد. تمامی ⁣موارد ثبت می شود و سپس درباره خواص غذاهای مقوی، سبزیجات و لبنیات برای ⁣کودکان توضیح داده می شود و مثلاً می گوییم هر کی دوست دارد قوی و زیبا ⁣بشود باید این غذا را بخورد، مثل قهرمان کارتون ملوان زبل که با خوردن اسفناج قوی می شود.


  بازی ⁣دوست داشتن (هدف: محبت به دیگران، آموزش مسائل اجتماعی، پرهیز از کینه ⁣ورزی) قابل اجرا از ۳ سالگی: از کودکان می خواهیم بگویند که چه کسی را بیشتر از همه و چه کسی را کمتر دوست دارند و علت آن را نیز مطرح کنند. ⁣موارد ثبت می شود و سپس در رابطه با دوست داشتن دیگران و محبت کردن صحبت می شود و دیدگاه منفی کودکان را در رابطه با دیگران تغییر می دهیم.


  بازی کشف تغییرات ( هدف: افزایش دقت و حافظه ) قابل اجرا از ۳ سالگی: از ⁣کودکان می خواهیم وسایل داخل اتاق را به دقت زیر نظر بگیرند و سپس به یکی از بچه ها می گوییم از اتاق بیرون برود و جای یکی از اشیای اتاق را تغییر می دهیم. ⁣فرد مورد نظر باید تغییر ایجاد شده را در زمان مقرر حدس بزند این کار می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود به این ترتیب که بچه ها رو به دیوار می ایستند و تغییر ایجاد می شود و سپس هر کدام از بچه ها زودتر تغییر ایجاد شده را حدس بزند برنده بازی است.

 • با اتیسم آشنا شویم
  / / film

  با اتیسم آشنا شویم

  انیمیشنی کوتاه و اثرگذار درباره اتیسم

 • کودکان مبتلا به بیش فعالی چگونه فکر می کنند ؟
  / / film

  کودکان مبتلا به بیش فعالی چگونه فکر می کنند ؟

 • نحوه برقراري ارتباط والدين با كودكان
  / /

  نحوه برقراري ارتباط والدين با كودكان


  مهم ترین مسئله در تربیت کودک، چگونه صحبت کردن با كودك است. در هر سن، بسته به شرایط فکری و سنی کودک باید به روش خاصی با او حرف زد. این که بدانیم چه انتظاری را در چه سنی باید از کودک داشته باشیم بسیار مهم است.
  برخی اوقات والدین می خواهند کودک انتظاراتی که فراتر از توان کودک است را برایشان برآورده کند.

  روشن است که هر شیوه ارتباطی، در زمان و مرحله خاصی کارکرد مثبت دارد. مشکل اینجاست که وقتی تازه در مي يابيد چه طور باید با فرزندتان صحبت کنید او بزرگتر شده است و متأسفانه شیوه پیشین صحبت شما دیگر نتیجه نمی دهد.
  از این رو، لازم است الگوهای گفتگوی والدین با کودکان، متناسب با مراحل رشد و ویژگی های شخصیتی آنان تغییر یابد.

 • كودك را به عجله كردن،مجبور نكنيد
  / /

  كودك را به عجله كردن، مجبور نكنيد.


  زود باش.
  دير شد.
  ما همه منتظر تو هستيم.

  مفهوم اين كلمات و جملات براي كودك اين است كه من بلد نيستم(عدم اعتماد به نفس)، من موفق نميشوم(عدم اعتماد به نفس)، من خوب نيستم(عدم عزت نفس).تصور كنيد همسر شما یکی از اين جملات را ده بار تكرار كند و هر بار صدايش را بالا تر ببرد.شما چه میكنيد؟ ابتدا نمیشنويد و سپس عصبانی ميشويد.

  به عبارتی اين جملات باعث نمیشوند كودك كارهايش را انجام دهد بلكه در او اضطراب و خشم توليد ميگردد.

 • مراحل رشد دلبستگی
  / /

  مراحل رشد دلبستگی


  دلبستگی یک فرایند مستمر است که می تواند در هر مرحله توسط تعدادی عوامل تحت تأثیر قرار بگیرد.دلبستگی در از زمان بارداری تا ۱۸ ماهگی در حال شکل گیری است.

  حاملگی:

  آغاز رشته های محبت و الفت در طی دوران حاملگی، یک مادر سالم دلبستگی اش را با کودک از طریق فرایند فکر کردن در مورد کودک، صحبت با او، و تصور تعاملهای بعدی اش با نوزادش شروع می کند . وینیکات اصطلاح اشتغال فکری اولیه مادری را به کاربرد تا حالتی را که رشد در موقعیت زیستی دارد « حساسیت بالا» را توصیف کند که در طی آخرین نظم حاملگی ایجاد می شود. آن حالت مادر را قادر می کندکه با نیازهای فرزندش به طور دقیق و حساس منطبق و هماهنگ شود.

  ۴-۰ ماهگی :

  در طی چهار ماه اول، حساسیت مادر او را قادر میکند که به نیازهای فرزندش پاسخ دهد.نوزاد در فرایند خندیدن، گریه کردن، قان و قون کردن و مکیدن سهم خود را ایفا میکند.کودک یاد میگیرد که زندگی می تواند به نیازهای او پاسخ دهد.

  ۴- ۸ ماهگی:

  تعامل یک ارتباط دوطرفه است. مادر و فرزند شروع به دادن و گرفتن و بازی تعاملی می کنند.کودک متوجه میشود که او می تواند تفاوتی را به وجود آورد، می تواند بر مادر تأثیر بگذارد تا به نیازهایش پاسخ دهد. نظر نوزاد در مورد «خود» به عنوان یک موجود جذاب شایسته، رشد میکند. نظر مادر در مورد خودش به عنوان یک والد شایسته، دوست داش تنی افزایشمی یابد.

  ۱۸- ۹ ماهگی :

  گرچه این مرحله زودتر شروع میشود، شواهد روشن از دلبستگی افتراقی در طی این دوران ظاهر می شود. نوزاد در حضور افراد غریبه گریه میکند و به فرد مراقب میچسبد. نوزاد در حضور مادر احساس ایمنی میکند، آنقدر احساس ایمنی میکند که به کاوش در محیط پیرامونش می پردازد و گاهگاه نزد مادر خود که پایگاه امنی است، برمیگردد. حضور والدین به عنوان یک منبع امنیت، راحتی و آرامش عمل میکند. کودک بعدا می تواند در مورد آنچه که امنیت دارد، فکر کند و میتواند خودش را دلجویی کند و آرامش بخشد. در آن موقع او آماده شروع مدرسه است، کودک میتواند از والدینش جدا شود با این اطمینان که آنها در موقع نیاز در دسترس خواهند بود، یا اینکه معلم جانشین خوبی برای آنهاست.

 • بازی درمانی و مداخله درمانی در مشکلات هیجانی و رفتاری کودکان
  / /

  بازی درمانی و مداخله درمانی در مشکلات هیجانی و رفتاری کودکان


  بازی درمانی یکی از روشهای مؤثر در درمان مشکلات رفتاری و روانی کودکان است. بطور کلی بازی نقش مؤثری در رشد کودک دارد و در خلال بازی می‌توان به بسیاری از ویژگیها، مسائل و رشد کودک پی برد. بازی‌های کودکان مختلف و نوع ویژگی‌هایی که از خود ظاهر می‌سازند تفاوتهایی با یکدیگر دارند. هر چند نوع بازیها در گروه‌های سنی و بچه‌های گروه سنی مشترکاتی دارد، اما نوع شرکت کودک در بازی اهمیت ویژه دارد. بازی درمانگر در واقع از موقعیت بازی برای ایجاد ارتباط با کودک استفاده می‌کند و تلاش می‌کند به تخلیه هیجانی او و حل و فصل مشکلات او در زندگی عادی‌اش بپردازد. در واقع بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا احساسات منفی و رویدادهای ناراحت کننده‌ای را که نتوانسته‌اند با آن ها کنار بیایند، درک کنند. به جای استفاده از روش های درمانی رایج بزرگسالان مانند گفت و گو و توضیح درباره ی چیزی که سبب ناراحتی آن ها شده است، از بازی برای برقراری ارتباط به شیوه ی خود بهره می گیرند، بدون آنکه احساس کنند دارند بازجویی یا تهدید می شوند.

 • روشهايي براي بهبودي كودك نگران و مضطرب
  / /

  روشهايي براي بهبودي كودك نگران و مضطرب


  توجه بيشتر والدين به كودك و برآورده كردن نيازهاي او
  دوري از قضاوت هاي منفي در مورد احساس كودك و پذيرش احساس كودك
  عدم ايجاد شرم و خجالت
  كاهش نگراني در والدين «كودك احساس شما را به عنوان احساس خودش مي پذيرد»
  آموزش صحيح مهارت هاي اجتماعي در برخورد با ديگر كودكان و بزرگسالان
  آموزش صحيح به كودك كه چگونه مي تواند با ديگر كودكان دوست شود
  نزدن برچسب خجالتي بودن به كودك
  بردن روزانه او به محيط هاي اجتماعي تا با هم سن و سالان خود در ارتباط باشد
  مجبور نكردن كودك به انجام كاري
  پيام هاي درست براي مراقبت از خودش بدهيد ولي او را از افراد و محيط اجتماعي نترسانيد

 • از کودک خود توقع انجام کارهای محال را نداشته باشید
  / /

  از کودک خود توقع انجام کارهای محال را نداشته باشید.


  سعی کنید انجام کارهایی را از کودک درخواست نمایید که می دانید ازعهده آنها برمی آید. و مثلا اگر در دوره ترس های کودکانه است از او نخواهید که در استخری از آب بپرد و یا به زیرزمین تاریک برود.

 • مهارت های گفتاری
  / /

  مهارت های گفتاری


  اگر کودک علایم زیر داشت حتما آن را با پزشک کودکان یا آسیب شناس مهارت های گفتاری مطرح کنید:


  • در 4 ماهگی، صداهای والدین خود را تقلید نمی کند.
  • در 6 ماهگی، نمی خندد یا با صدای بلند جیغ نمی کشد.
  • در 8 یا 9 ماهگی، هیچ صدایی از خود در نمی آورد تا نظر اطرافیان را به خود جلب کند.
  • در 9 ماهگی، هنوز نمی توانید صداهای جزئی از خود در آورد.
  • در 10 ماهگی، هیچ واکنشی به نام خود نشان نمی دهد.
  • در 9 یا 10 ماهگی، متوجه نمی شوید که خوشحال یا غمگین است.
  • در 12 ماهگی، واکنش فیزیکی همچون تکان دادن و چرخاندن سر را انجام نمی دهد.
  • در 12 ماهگی، حداقل یکی دو حرف بی صدا همچون ب، پ و ... را به زبان نمی آورد.
  • در 12 ماهگی، هنگامی که نیاز دارد تا والدین در مورد چیزی یا کاری به او کمک کنند هیچ کاری انجام نمی کند.
  • در 15 ماهگی، حداقل 6 حرکت فیزیکی متفاوت همچون دست تکان دادن، اشاره کردن و ... را انجام نمی دهد.
  • در 15 ماهگی، نمی تواند یک یا دوکلمه کوتاه بیان کند.
  • در 18 ماهگی، نمی تواند دست کم 6 یا 10 کلمه را بیان کند.
  • در 18 تا 20 ماهگی، نمی تواند به مسایل مورد علاقه خود همچون پرندگان یا هواپیما اشاره کند.
  • در 20 ماهگی، نمی تواند دست کم 6 حرف بی صدا را بیان کند.
  • در 21 ماهگی، به فرمان های ساده والدین واکنش نشان نمی دهد.
  • در 21 ماهگی، با عروسک ها یا خودش بازی نمی کند. به طور مثال، به عروسک هایش غذا نمی دهد یا موهای آن را شانه نمی کند.
  • در 24 ماهگی، نمی تواند دو کلمه را به هم وصل کند.
  • در 24 ماهگی، هنوز کارایی وسایل ساده خانه همچون مسواک، تلفن، چنگال و ... را نمی داند.
  • در 24 ماهگی، حرف ها و رفتارهای دیگران را تقلید نمی کند.
  • در دوسالگی، هنگام نام بردن اعضای بدن آنها را با دست نشان نمی دهد.
  • در 30 ماهگی، اعضای فامیل متوجه صحبت های او نمی شوند.
  • در 36 ماهگی، حتی جملات ساده نیز بیان نمی کند، سوال نمی پرسد و دیگران متوجه حرف های او نمی شوند.
  • در سه سالگی، نمی تواند عبارت های کوتاه را بیان کند.
  • در سه سالگی، ساختارهای کوتاه را درک نمی کند.
  • در سه سالگی، تمایلی به بازی با دیگر کودکان ندارد.
  • در سه سالگی، برایش دشوار است از والدینش جدا شود.
  • در 3.5 سالگی، نمی تواند حروف بی صدای آخر کلمات را به درستی بیان کند.
  • در 4 سالگی، هنوز با لکنت حرف می زند.
  • در 4 سالگی، هنوز نمی توان به وضوح حرف ها او را متوجه شد.

   

 • ‍ جبران خلیل جبران در كتاب پیامبر میگوید
  / /

  ‍ جبران خلیل جبران در كتاب پیامبر میگوید


  "فرزندان شما به حقیقت فرزندان شما نیستند؛ آنها دختران و پسران زندگی اند در سودای خویش...." آنها از كوچه وجود شما گذر می كنند اما از شما نیستند، اگرچه با شمایند، به شما تعلق ندارند. عشق خود را بر آنها نثار كنید، اما اندیشه هایتان را برای خود نگه دارید. زیرا آنها را نیز برای خود اندیشه ای دیگر است. جسم آنها را در خانهٔ خود مسكن دهید اما روح آنان را آزاد گذارید زیرا روح آنان در خانهٔ *فــردا* زیست خواهد كرد كه شما حتی در رویا نمیتوانید به دیدار آن فردا بروید، ممكن است تلاش كنید كه شبیه آنها باشید اما مكوشید كه آنان را مانند خود بار بیاورید زیرا زمان به عقب باز نخواهد گشت و با دیروز درنگ نخواهد كرد.

 • راهنمای دارو دادن به کودکان
  / /

  راهنمای دارو دادن به کودکان


  1 سی سی : معادل یک میلی لیترِ که تقریبا میشه 20 قطره یعنی یک قطره چکان پر  
  1 قاشق چایخوری : 2/5 سی سی
  1 قاشق مربا خوری : 5 سی سی
  1 قاشق غذا خوری : 10 سی سی

 • Gallery Image 1 Gallery Image 2
  رشد حرکتی درشت و ظریف در دو سال اول
  / /

  رشد حرکتی درشت و ظریف در دو سال اول


  شش هفتگی : وقتی صاف نگه داشته میشود،سر را راست و محکم نگه میدارد.

  ۲ ماهگی : وقتی دمرو ست،خود را با دستها بلند میکند،و از پهلو به پشت می غلتد.

  ۳_۴ ماهگی : مکعب چوبی یا عروسک را چنگ میزند.

  5/4 ماهگی : از پشت به پهلو غلت میزند.

  ۷ ماهگی : بدون کمک مینشیند،سینه خیز میرود.

  ۸ ماهگی : برای ایستادن خود را بالا می کشد.

  ۱۱_۱۲ ماهگی : بدون کمک راه میرود، با دو مکتب برج میسازد.

  ۱۴ ماهگی : محکم خط خطی میکند.

  ۱۶ ماهگی : با کمک دیگران از پله ها بالا میرود.

  ۲۲ ماهگی :در حال میپرد.

  ۲۴ ماهگی : روی پنجه پا راه میرود.

 • Gallery Image 1
  گفت و گو با مهناز آرین فرد
  / /

  در شماره 28 ماهنامه زنان امروز بخوانید :

  گفت و گو با مهناز آرین فرد

  آموزش برای درک بهتر کودک از زندگی جمعی

 • آیا دروغگویی در کودکان طبیعی است؟
  / /

  آیا دروغگویی در کودکان طبیعی است؟


  تا حدود سن شش سالگی دروغگویی در کودکان کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد، زیرا کودک در این سن از تخیل زیادی برخودار است، توان تشخیص بین بیداری و رؤیا، حقیقت و مجاز را ندارد.

  مثال 1: کودک از خواب بلند میشه میگه مامان دیدیش؟ میخواست اسباب بازیامو برداره...مامان متوجه میشه فرزندش خواب دیده، میگه نه عزیزم نگران نباش....

  مثال 2: وقتی با عروسکش بازی میکنه، باهاشون حرف میزنه، انگار که عروسکش زنده است!!! بله کودک در این سن جاندار پندار است.

  بعد از این سن دروغگویی جنبه اخلاقی دارد و باید با راهکار درست جلوی آن را گرفت

 • فیلم دو راه حل برای یک مسئله
  / / film

  فیلم دو راه حل برای یک مسئله

  کاش همه بزرگترها آن را در کودکی یک بار دیده بودند

 • Gallery Image 1 Gallery Image 2
  آموزش مديريت خشم و عصبانيت به كودك
  / /

  آموزش مديريت خشم و عصبانيت به كودك


  باید کودکان را با احساساتشان آشنا کرد و از آنها خواست که در مورد احساسشان حرف بزنند.در ابتدا باید به آنها کمک کرد تا بتوانند احساسشان را پیدا کنند. در حقيقت بايد احساسات کودک را نامگذاري كنيد. بنابراين وقتي کودک عصبانيست هم قد او شويد به چشمانش نگاه كنيد، او را لمس كنيد و بگوبيد ميدانيد او چه احساسي دارد:
  « ميدونم از اینکه صبر کردی تا حرف من تمام شود ناراحت شدی » یا « ميدونم از اینکه بابایی تو رو با خودش نبرد غمگینی» یا «حتما از اینکه ما تو رو تنها بزاریم می ترسی»
  به وضوح باید به او تاکید کنید که عصبانیت روش خوبی برای ابراز خشم نیست. "اما اجازه نداري كتك بزني" "اما اجازه نداري حرف زشت بزني" برای این کار نخست باید با رفتار خود برای بچه ها الگو باشید. خودتان وقتی خشمگین می‌شوید، داد و فریاد نکنید. وقتی خودتان خشمگین هستید، صرفا بگویید من خشمگینم و سپس علت خشم را به او بگویید و پس از برطرف شدن خشم، دوباره او را در جریان بگذارید و بگویید عصبانیتم برطرف شد. فراموش نكنيد رفتار شما الگوي فرزندتان خواهد بود.
  اگر فرزندتان به انجام مانورهايي مثل خود زني، جيغ زدن يا گريه كردن ادامه داد تا وقتي به خودش آسيب نميزند بايد به رفتارش بي اعتنا باشيد.
  کودکانی که از اعتماد به نفس کمی برخوردارند، نیاز به عشق ورزیدن و احساس ارشمند بودن دارند. از سرزنش، تحقیر و تنبیه آنها خودداری کنید. سعی کنید از آنها انتقاد نکرده و کوچکترین موفقیتشان را با شور و شوق تشویق کنید و پیامهای مثبت به آنها بدهید مثلاً بگویید:
  "تو امروز خیلی کارهای خوب انجام دادی،آفرین"
  "مدتی است که حسابی ازت راضی ام"
  "چقدر پیشنهاد های خوبی می دی"
  "از اینکه بچه توانمندی مثل تو دارم احساس غرور می کنم"
  "میدونستی من بهت افتخار می کنم؟"

 • ميزان يادگيری
  / /

  ميزان يادگيری


  10% وقتى ميخوانيم
  20% وقتى ميشنويم
  30% وقتى ميبينيم
  50% وقتى ميبينيم وميشنويم
  70% وقتى بحث ميكنيم
  80% وقتى تجربه ميكنيم
  95% وقتى به ديگران ياد ميدهيم

 • Gallery Image 1 Gallery Image 2 Gallery Image 3
  کنجکاوی و سن کودک
  / /

  کنجکاوی و سن کودک


  کنجکاوی کودکان در سه ماهگی تا شش ماهگی معمولا در حول و حوش یک متر است. از شش ماهگی تا نه ماهگی معمولا در پیرامون خودشان در یک اتاق معمولی در فضایی دو، سه متری دنبال چیزهای جدید می گردند. از نه ماهگی تا دوازده ماهگی کنجکاوی آنها از این فراتر رفته و دوست دارند در خارج از محدوده پدر و مادر کنجکاوی و جست و جو کنند و بعد از آن، از یک سال تا یک و نیم سال، کودک دوست دارد کاملا در خارج از محدوده پدر و مادر کنجکاوی کند. بنابراین اگر می خواهیم کنجکاوی کودک خود را تقویت کنیم باید به این ویژگی ها توجه کنیم. برای نمونه در این فاصله ها به تناسب سن آنها وسایلی قرار دهیم که در معرض نگاه آنها قرار گیرد.

 • چند قانون در برخورد والدین با نوجوانان
  / /

  چند قانون در برخورد والدین با نوجوانان

  ۱- کارهای شما اهمیت دارند
  بسياى از پدر و مادرها فكر مى‌كنند با بزرگتر شدن كودكانشان دیگر به عنوان مربی کاری از دست‌شان برنمی‌آید. اين نظر كاملاً اشتباه است. بررسی‌های علمی به وضوح نشان می‌دهند که فرزندپروری به شیوه درست همچنان به رشد سالم فرزندان در دوره نوجوانی، دورماندن آنها از دردسرها و عملکرد تحصیلی خوب یاری می‌رساند.
  ۲- از محبت دريغ نكنيد
  ستایش شفاهی فرزندتان و نشان دادن عواطف‌تان به طور فیزیکی را کنار نگذارید. هيچ دليل نداريم كه فكر كنيم نوجوانان از محبت بی‌دریغ پدر و مادرشان صدمه‌اى مى‌بينند. البته در صورتى كه آنها را در جلوی دوستانشان در آغوش نکشید.
  ۳- خود را كنار نكشيد
  بسيارى از پدر ومادر ها كه در سال هاى كودكى با كار و زندگى كودكان خود همراهند، به محض بزرگ تر شدنشان خود را كنار مى‌كشند. اين كار اشتباه است. هنوز هم مهم است که در زندگی فرزندتان دخیل باشید- شاید حتی بیشتر از قبل. در برنامه‌های مدرسه فرزندتان شرکت کنید. دوستان او را بشناسيد. و زمان‌هایی را با هم بگذرانید.
  ۴-روش‌های فرزندپروری‌تان را با سن فرزندت سازگار کنید
  بسیاری از راهبردهای فرزندپروری که در یک دوره سنی موثر بوده‌اند، در مرحله بعدی رشد فرزندتان کارآیی‌شان را از دست می‌دهند. برای مثال بزرگتر شدن کودکان توانایی استدلالشان هم بيشتر مى‌شود و اگر چیزی که از آنها می‌خواهید، از نظرش بی‌‌معنا باشد، با شما مخالفت خواهد كرد.

 • کودکان از ١/٥ سالگی نشانه هایی از لجبازی را نشان می دهند
  / /

  کودکان از ١/٥ سالگی نشانه هایی از لجبازی را نشان می دهند.


  اگر چه مقاومت کردن در برابر خواسته های والدین ،از ۶ماهگی و در زمان تغذيه کودک، به صورت بیرون ریختن غذا بروز می کند، اما به طور مشخص لجبازی از ١/٥ سالگی در رفتار کودک ، قابل مشاهده است، در سه سالگی به اوج خود می رسد و تا حدود شش و هفت سالگی ادامه مي يابد.

FaLang translation system by Faboba